Sigurna kuća
NISI KRIVA! NISI SAMA! IZLAZ POSTOJI!
Ukoliko ste žrtva nasilja u porodici u Sigurnoj kući vam nudimo:
- smještaj na zaštićenoj i tajnoj lokaciji,
- psihosocijalni tretman,
- mogućnost da preuzmete kontrolu nad svojim životom i osamostalite se za život bez nasilja
- smještaj u sigurnoj kući je besplatan
- možete biti smješteni tokom 24 sata.
Potrebno je da prijavite nasijlje nadležnoj policiji, centru za socijalni rad ili nas pozovite na broj 033 222 000.
SIGURNA KUĆA - Sklonište za žene i djecu žrtve nasilja u porodici
Od oktobra 2000. godine Fondacija lokalne demokratije vodi jedinu Sigurnu kuću - Sklonište za žene i djecu žrtve nasilja u porodici na području Kantona Sarajevo.
Kapacitet Skloništa je 25 korisnica/ka, 10 žena i 15-ero djece.
Osnovni cilj rada Skloništa je obezbjeđenje fizičke zaštite i sigurnosti žrtava, kao i psihosocijalni tretman u cilju prevazilaženja traumatskih iskustava i reintegracije u društvenu zajednicu.
Za žrtve nasilja, smještaj u Sigurnu kuću je u svakom trenutku dostupan i moguć. Vrši se po preporuci Centra za socijalni rad i policijskih uprava, a na osnovu potpisanog Protokola o postupanju sa žrtvama nasilja u porodici između Fondacije lokalne demokratije, Kantonalnog centra za socijalni rad i MUP-a Sarajevo.
Sve usluge koje nudi Sigurna kuća za žrtve nasilja su besplatne.
Vrste usluga koje se pružaju žrtvama nasilja u porodici u Sigurnoj kući - Skloništu su:
- Fizička zaštita i sigurnost
- Psihoterapijski tretman (individualni i grupni)
- Radno-okupaciona terapija
- Socijalno savjetovanje i podrška (individualno, grupno, kontakti sa drugim institucijama)
- Pravna pomoć – kroz korištenje usluga Centra za besplatnu pravnu pomoć - FLD Sarajevo (korisnicama omogućeno dobijanje pravnih savjeta, izrade podnesaka i zastupanja na sudu)
- Medicinska asistencija i rehabilitacija u suradnji sa zdravstvenim ustanovama (hitne medicinske intervencije, kontrolni pregledi, medikamentozna terapija)
- Terapijski rad sa partnerom/počiniteljem nasilja zajedno sa Službama socijalne zaštite Kantona Sarajevo u prostorijama Službe, u porodici - putem mobilnih posjeta ili kroz organizovanje Grupa samopomoći
- Ekonomsko osamostaljivanje korisnica kroz ekonomsko osnaživanje (uključivanje korisnica u Savjetovalište za žene FLD Sarajevo, suradnja sa Zavodom za zapošljavanje i drugim NVO organizacijama koje implementiraju programe ekonomske podrške žrtava nasilja u porodici)
- Psihoterapijski tretman djece žrtava nasilja (psihološka podrška, pomoć u savladavanju nastavng plana i programa, rekreativno - zabavni program u implementaciji volontera)
- Kontakt i suradnja sa vladinim institucijama i nevladinim organizacijama u cilju implementacije individualnog plana zaštite i reintegracije korisnice Sigurne kuće u društvenu zajednicu.
SKLONIŠTE ZA DJEVOJKE ŽRTVE SEKSUALNOG NASILJA
Od 2002. godine u okviru Sigurne kuće pokrenut je rad Skloništa za djevojke žrtve seksualnog nasilja, incesta, silovanja, porodičnog nasilja i drugih oblika nasilja. Sklonište ima kapacitet za 10 djevojčica/djevojaka starosne dobi od 12 godina pa dalje, bosanskohercegovačke državljanke.
Primarni cilj Skloništa je obezbjeđivanje direktne zaštite djevojaka, psihoterapijski tretman u cilju rehabilitacije i resocijalizacije (nastavak školovanja, detraumatizacija i prevazilaženje traumatskih iskustava, ponovno uključivanje u društveni život).
- Sigurna kuća
- Tel: 033 222 000 (KS), 1265 (FBiH)
- Email: shelters.1@bih.net.ba