Događaj je okupio predstavnike bh. medija, a onima koji su ove godine uložili dodatne napore, ukazali na sveprisustnost nasilja nad ženama, te organizirali različite humanitarne aktivnosti za žene žrtve nasilja, dodijeljena su posebna priznanja “Prijatelji Fondacije”
U znak zahvalnosti za kontinuiranu podršku u radu i podizanje svijesti javnosti o nasilju nad ženama, Fondacija lokalne demokratije danas je u Sarajevu organizirala “Novogodišnji brunch za novinare”. Događaj je okupio predstavnike bh. medija, a onima koji su ove godine uložili dodatne napore, ukazali na sveprisustnost nasilja na osnovu spola, te organizirali različite humanitarne aktivnosti za žene žrtve nasilja, dodijeljena su posebna priznanja “Prijatelji Fondacije”. Događaj je otvorila Jasmina Mujezinović, izvršna direktorica Fondacije, te istakla važnost medija u izvještavanju o nasilju u porodici.
- Mediji su naši saveznici u borbi protiv nasilja u porodici. Svjesni smo da se uz vašu pomoć nasilje više prijavljuje, a žrtve ohrabruju da izađu iz kruga nasilja. Ovim događajem želimo iskazati zahvalnost za vašu podršku, ali uručiti i posebna priznanja “PRIJATELJI FONDACIJE” onima koji su uložili dodatne napore kako bi pružili podršku žrtvama nasilja. Nadamo se da će ovo naše okupljanje i uručivanje posebnih priznanja postati tradicionalni prednovogodišnji događaj – kazala je Jasmina.
Posebna priznanja “PRIJATELJI FONDACIJE” uručena su Televiziji Hayat za realizaciju kampanje “Zaustavimo nasilje”, magazinu Ladies IN za realizaciju humanitarnih aktivnosti za Sigurnu kuću u Sarajevu u okviru manfiestacije “Dani žene”, te kompaniji Info Media Group iz Banjaluke za plasiranje videa o servisima podrške u tramvajima i trolejbusima u Kantonu Sarajevo, kao i kompaniji Centrotrans za plasiranje kampanje u njihovim vozilima.
U zvaničnom dijelu programa novinarima se obratila i program menadžerica FLD-a Selma Begić, koja je istakla 20-godišnji rad Fondacije u osnaživanju i ostvarivanju prava žena žrtava rata. Uprkos činjenici da je prošlo više od 30 godina od agresije na BiH, preživjele još nisu ostvarile svoja prava, a osim pravne, nerijetko im je potrebna ekonomska i psihološka podrška. Fondacija lokalne demokratije nedavno je potpisala Sporazum sa Sudom BiH, a sa ciljem sveouhvatnije podrške za preživjele seksualnog nasilja u ratu.
Na događaju se također govorilo i o budućim projektima Fondacije lokalne demokratije. Program menadžerica Amra Hadžić predstavnike medija upoznala je s novim pravcem djelovanja Fondacije lokalne demokartije s ciljem unaprjeđenja položaja jedne od najranjivijih skupina: žena, djevojaka i djevojčica žrtava seksualnog nasilja. Cilj je izgradnja institucionalnog okvira za prevenciju i zaštitu od seksualnog nasilja, a koje je, kako je kazala, jedan od najmanje prijavljivanih oblika nasilja u BiH. Fondacija lokaklne demokratije je u saradnji s relevantnim institucijama u Kantonu Sarajevo započela aktivnosti na otvaranju prvog referalnog i kriznog centa za žrtve seksualnog nasilja, kao i izradu i potpisivanje prvog Protokola o prevenciji, zaštiti i postupanju u slučajevima seksualnog nasilja.
Novinarima se obratila i Mubera Hodžić-Lemeš, menadžerica Sigurne kuće, te istakla kako se ove godine broj prijema u Sigurnu kuću povećao za 30 posto u odnosu na prethodnu. Nažalost, ove godine u Sigurnoj kući povećao se i broj prijema djevojčica i djevojaka koje su pretrpjele seksualno nasilje.
Događaj je završen neformalnim druženjem novinara, a uručeni su im i simbolični pokloni koje su pripremile žene žrtve rata, kroz program ekonomskog osnaživanja Fondacije lokalne demokratije.