Traumatično ratno iskustvo u rodnom Višegradu, Melihi je odredilo cijelu budućnost koja je svoj život i rad posvetila pružanju pomoći žrtvama ratnih zločina. Od 2007. godine djeluje u organizaciji “Žena žrtva rata”, a od tada do danas mnoge žrtve prvi put su progovorile i sa Melihom podijelile najbolnija iskustva poput seksualnih zlostavljanja i silovanja
Meliha Merdžić iz Višegrada je imala samo 13 godina kada je počela agresija na Bosnu i Hercegovinu, a kada je na svojoj koži osjetila ono najgore što rat i ratni zločini predstavljaju – ubistvo oca i brata, strah, neizvijesnost, bol i patnju. Zbog ovog tragičnog iskustva Meliha je život posvetila traženju posmrtnih ostataka oca i brata, ali i pružanja pomoći i podrške onima koji su doživjeli ratne strahote poput seksualnog zlostavljanja i silovanja. Od 2007. godine uposlenica je organizacije “Žena žrtva rata”, te je svojim radom i djelovanjem pomogla mnogim žrtvama da pronađu put do istine, ali i procesuiraju teške ratne zločine.
- Kada se osvrnem na godine iza sebe, moram priznati da sam ponosna na svoju ambiciju, ono što sam postala i način komuniciranja, jer sam uspjela dati svoj doprinos i pomoći osobama koje su preživjele silovanje i seksualno zlostavljanje u ratu. Tako sam im pokazala da nisu prepuštene same sebi – kaže na početku Meliha i dodaje da koliko god bilo teško baviti se ovim poslom, osjeća obavezu i dužnost prema onima koji su joj povjerili najtraumatičnija iskustva i na taj način olakšali svoju dušu.
- Nekima od njih pružila se prilika da prvi put ispričaju o onome šta su preživjeli i vidjeli tokom 1992.-1995. godine. Ženama žrtvama rata od krucijalne je važnosti podrška nevladinog sektora, kako bi se mogle ujediniti bez obzira na njihovu vjersku i nacionalnu pripadnost. U većini slučajeva nevladine organizacije su prva vrata na koja preživjele žrtve pokucaju i traže pomoć. Podjednako je važna i podrška društva, a posebno vlasti koja regulisanjem zakonske regulative može poboljšati položaj žrtava u društvu – kaže Meliha.
Direktni rad sa preživjelim silovanja i seksualnog zlostavljanja je emotivan i iscrpljujući, te zahtijeva posebnu vrstu razumijevanja i komunikacije.
- Smatram sebe braniteljicom ljudskih prava zato što kroz rad prolazim kroz razne izazove kojima ne dam da me pokolebaju. U glavi uvijek imam cilj da se treba boriti za pravdu i istinu. Volim svoj posao jer uviđam da mogu dati doprinos u dokazivanju istine – iskreno će Meliha.
Iako joj je prijećeno, čak i javno ispred zgrade Suda BiH u Sarajevu, taj predmet na Kantonalnom sudu nije imao pozitivan ishod za Melihu. No, kako tvrdi, to je nije pokolebalo da odustane već je, nakon tog slučaja postala puno hrabrija i odvažnija u svom djelovanju.
- Nikada nisam razmišljala o tome da odustanem. Radeći sa žrtvama od 2007. godine, uspjela sam prevazići strah. Više ne živimo u vremenu kada neko odlučuje o mom životu. Danas imam priliku da se borim protiv takvih!
Meliha nastavlja svoju borbu ka pravdi, istini i promociji ljudskih prava dok je zdravlje bude služilo jer “rad na odbrani ljudskih prava i dostojanstva je stvaranje historije”.
- Ako ne bude osoba koje će govoriti o zločinima i dokazivati ih kroz sudske postupke, smatrat će se da se nisu ni desili. Djelujemo za dobrobit budućih generacija, koje su, nažalost, malo educirane i osviještene o onome što se dešavalo prije 30 godina. Naš rad ujedno je i opomena počiniocima ratnih zločina da će kad tad biti procesuirani i osuđeni. Upravo to nam daje nadu da se takvi zločini nikada nikome više neće desiti – kaže na kraju Meliha.
Ko su braniteljice ljudskih prava?
To su djevojke i žene koje se svojim djelovanjem bore za poštivanje svih ljudskih prava zbog čega su, nažalost, često meta različitih oblika nasilja i uznemiravanja.
Tim Fondacije lokalne demokratije priredio je serijal priča i kratkih video profila braniteljica ljudskih prava širom BiH koje su s nama podijelile svoja iskustva u borbi za pravdu i zaštitu ljudskih prava na različitim poljima djelovanja.
Video prilozi se realizuju u okviru projekta „Braniteljice ljudskih prava zaštićene u praksi i politikama“, kojeg implementira Fondacija lokalne demokratije, a finansijski podržava Kraljevina Holandije kroz MATRA program.
Video prilog o Melihi Merdžić možete pogledati na linku: