Novosti

Amela Zukan: Pravda je spora, ali dostižna

Most na rijeci Kruščici danas nosi naziv „Hrabre žene Kruščice“ i podsjetnik je na borbu ovih žena protiv investitora i države, u kojoj su spriječile izgradnju mini hidroelektrana  i spasile rijeku za sve buduće genercije. Među njima je bila i Amela Zukan, koja se tog dana prisjeća sa bolom, ali i ponosom jer su sačuvale rijeku, a voda je izvor života

Ovog augusta navrašava se sedam godina otkako su hrabre žene mjesta Kruščica, u srednjoj Bosni, stale ispred specijalnih jedinica policije i zaustavile gradnju dvije mini hidroelektrane na istoimenoj rijeci. Rijeka Kruščica koja je izvor života za stanovnike ovog mjesta, ali i atraktivna turistička destinacija tako bi bila u potpunosti uništena. Ono što su učinile žene Kruščice, dežurajući uzastopno 505 dana, kako bi spriječile početak radova, primjer je hrabrosti  i požrtvovanosti o kojem će pisati bh. historija. Među njima je bila i Amela Zukan, danas predsjednica Ekološkog društva „Bistro - Hrabre žene Kruščice“, koja se sa bolom, ali i ponosom prisjeća događaja iz 2017. godine.

-          Moja motivacija da stanem u odbranu rijeke Kruščice bila je ljubav prema prirodi, ali više od toga, budućnost naše djece. Mi smo ti koji moramo brinuti šta ćemo im ostaviti u nasljedstvo. Priroda i rijeke nisu ničije privatno vlasništvo da ih mogu uništavati kako hoće i kako žele. Borile smo se protiv investitora, države, a ni zakon nije bio na našoj strani. I danas se pitam ko je poslao specijalne jedinice da nas zaustave? Udarali su nas samo zato što smo branile život – voda je izvor života. Osuđene smo uvjetno, a te traume i nepravda koje smo doživjeli, ostat će u nama zauvijek – na početku će Amela.

Uprkos svemu, žene Kruščice uspjele su se izboriti za brisanje prostornog plana za gradnju dvije MHE na Kruščici. U međuvremenu su u BiH, zemljama Regiona, ali i u svijetu prepoznate kao heroine koje su dobile brojne nagrade i priznanja u oblasti zaštite ljudskih prava. Most na Kruščici danas opravdano nosi naziv: „Hrabre žene Kruščice“. Motivirale su građane BiH i nevladin sektor da se ujedine u borbi za zaštitu rijeka širom BiH.

-          Nikad nisam razmišljala da odustanem jer je borba za ljudska prava moje opredjeljenje. Uvjerila sam se da je pravda spora, ali dostižna. Sve bih isto ponovila jer ja sam braniteljica ljudskih prava po cijenu života – iskreno će Amela.

Ekološko društvo „Bistro - Hrabre žene Kruščice“ postalo je član Koalicije za zaštitu rijeka BiH, a njihova iskustva primjer su drugima kako sačuvati prirodna bogatstva.

-          Sada mi pomažemo drugima u BiH, ali i u Regionu da sačuvaju ono što nam je priroda darovala. Išli smo na Dedinje u Beograd, gdje smo ljudima pružili podršku i prenijeli svoja iskustva i metode zaštite životne sredine. Također smo bili pozvani i u Albaniju gdje smo govorili o tome kako udruženi i jedinstveni možemo spriječiti ekocid.

Kruščica je danas prelijepo turističko mjesto, kaže Amela. Mještani, ali i mnogi drugi dolaze kako bi se rashladili i uživali pored rijeke. Dvadeset četvrtog augusta obilježit će se godišnjica odbrane rijeke Kruščice, a Amela poziva sve koji žele da se pridruže i uveličaju ovaj događaj.

-          Danas sam veoma ponosna što sam bila među hrabrim ženama koje su dale svoju dušu za očuvanje naše rijeke. Sačuvali smo nešto što pripada svima nama i što ćemo ostaviti generacijama koje dolaze.

 

Ko su braniteljice ljudskih prava?

To su djevojke i žene koje se svojim djelovanjem bore za poštivanje svih ljudskih prava zbog čega su, nažalost, često meta različitih oblika nasilja i uznemiravanja.

Tim Fondacije lokalne demokratije priredio je serijal priča i kratkih video profila braniteljica ljudskih prava širom BiH koje su s nama podijelile svoja iskustva u borbi za pravdu i zaštitu ljudskih prava na različitim poljima djelovanja.

Priče i video prilozi realiziraju se u okviru projekta „Braniteljice ljudskih prava zaštićene u praksi i politikama“, kojeg implementira Fondacija lokalne demokratije, a finansijski podržava Kraljevina Holandije kroz MATRA program.

 

Video prilog o Ameli Zukan možete pogledati u nastavku: 

 



Sigurna kuća

Prijavite nasilje nadležnoj policiji, centru za socijalni rad ili nas pozovite na broj:

033 222 000

Opširnije

SOS telefon

Imate pravo potražiti pomoć i dobiti podršku drugih. Mi vas razumijemo, možemo i hoćemo vam pomoći. Ostati anonimni i pozovite nas.

033 222 000 (KS), 1265 (FBiH)

Opširnije

Centar za žene

NISI KRIVA! NISI SAMA! IZLAZ POSTOJI! Besplatna pravna pomoć, besplatna psihološka i socijalno-ekonomsku podrška

033 570 560 / 570 561

Opširnije

Edukativni kutak
za mlade

Mjesto znanja, podrške i sigurnosti za mlade

033 570 560

Opširnije