Novosti

JAVNI POZIV : Za dostavljanje ponuda za usluge realizacije javne kampanje

Fondacija lokalne demokratije raspisuje javni poziv za odabir ponuđača (PR agencije, firme) za realizaciju javne kampanje namijenjene široj javnosti s ciljem podizanja svijesti o nultoj stopi tolerancije prema svim oblicima seksualnog nasilja i informiranja javnosti o dostupnim uslugama podrške za žrtve seksualnog nasilja

O projektu

Fondacija lokalne demokratije Sarajevo u partnerstvu s Agencijom za ravnopravnost spolova BiH i Sigurnom mrežom BiH implementira projekat “OSNAŽI JE – jačanje odgovora na seksualno nasilje u Bosni i Hercegovini”. Projekat finansira The United Nations Trust Fund, a realizira se uz podršku UN Women u Bosni i Hercegovini.

Nasilje nad ženama u Bosni i Hercegovini (BiH) je raširen društveni problem, dok seksualno nasilje nad ženama predstavlja posebno marginalizirani oblik nasilja. Druga studija OSCE-a o rasprostranjenosti nasilja nad ženama u BiH Dobrobit i sigurnost žena u BiH iz 2018. godine pokazala je da je 48% žena u BiH doživjelo neki oblik zlostavljanja, uključujući nasilje od strane intimnog partnera, nepartnersko nasilje, nasilje, uhođenje i seksualno uznemiravanje, od svoje petnaeste godine. Ukupno 14% žena izjavilo je da su doživjele fizičko i/ili seksualno nasilje od strane partnera ili nepartnera. Seksualno nasilje se rijetko prijavljuje, rašireno je i neadekvatno se rješava. Ne postoje jasan put i sistem upućivanja za žrtve seksualnog nasilja, niti specijalizirane službe kriznih centara u BiH. Nedostaju kapaciteti i znanja državnih službenika, ali i ženskih OCD-a i medija, da adekvatno odgovore na problem. Ovaj problem je dodatno složen zbog prisustva stigme, rodnih predrasuda, neprepoznavanja žena u riziku i žrtava seksualnog nasilja, kao i nepovjerenja u institucije sistema. Situacija je posebno teška za marginalizirane žene žrtve seksualnog nasilja, a to su: Romkinje, prognanice i izbjeglice, žene koje žive u ruralnim područjima, samohrane majke i žene s invaliditetom koje se suočavaju s još većom isključenošću i preprekama u pristupu potrebnim uslugama podrške.

Projekat “OSNAŽI JE” ima za cilj doprinijeti da žene i djevojke žrtve seksualnog nasilja, uključujući marginalizirane grupe žena, žive životom bez seksualnog nasilja.

Zasniva se na Istanbulskoj konvenciji koju je BiH ratificirala 2014. godine. Odredbom člana 25 Konvencije propisana je obaveza uspostavljanja podrške žrtvama seksualnog nasilja. Ipak, u BiH ne postoji institucionalni sistem zaštite i podrške žrtvama seksualnog nasilja, uključujući i nepostojanje specijaliziranih službi. Seksualno nasilje jedno je od najtežih krivičnih djela i jedan od najmanje prijavljenih zločina.

U okviru predloženog projekta radit će se na izgradnji institucionalnog okvira za prevenciju i zaštitu od seksualnog nasilja kroz podršku institucija sistema u saradnji s nevladinim organizacijama u BiH.

Rezultati projekta će se ostvariti kroz aktivnosti koje uključuju jačanje kapaciteta svih relevantnih stručnjakinja i stručnjaka u uspostavi institucionalnog odgovora, uspostavu najmanje dva referentna centra za seksualno nasilje pri zdravstvenim ustanovama u Bosni i Hercegovini i dva krizna centra za žrtve seksualnog nasilja u okviru nevladinih organizacija, te razvoj i usvajanje Protokola o prevenciji, zaštiti i postupanju u slučajevima seksualnog nasilja nad ženama u Federaciji BiH i usvajanje već kreiranog Protokola u Republici Srpskoj.

Projektom će biti pokrenuta javna kampanja s ciljem podizanju svijesti o problemu seksualnog nasilja i potrebi uspostavljanja sistema podrške za žrtve seksualnog nasilja.

Krajnji korisnici projekta su žene i djevojke žrtve seksualnog nasilja u BiH, posebno one koje su izložene višestrukoj diskriminaciji, uključujući Romkinje, žene s invaliditetom i žene iz ruralnih područja.

OPIS POSLA/ZADACI I ODGOVORNOSTI

Fondacija lokalne demokratije raspisuje javni poziv za odabir ponuđača (PR agencije, firme) za realizaciju javne kampanje namijenjene široj javnosti s ciljem podizanja svijesti o nultoj stopi tolerancije prema svim oblicima seksualnog nasilja i informiranja javnosti o dostupnim uslugama podrške za žrtve seksualnog nasilja.

Svrha kampanje je promjena stavova, ponašanja i uvjerenja koja toleriraju seksualno nasilje, informiranje šire publike o tom pitanju, njegovim oblicima, uzrocima i posljedicama i uslugama zaštite i podrške.

U okviru ovog poziva odabire se ponuđač koji će realizirati prvu od planirane četiri kampanje za četiri ciljne skupine: a) širu javnost b) žene žrtve, kao i one u riziku od seksualnog nasilja, c) kreatore politika i d) pružatelje usluga.

Kampanja će se realizirati na osnovu već izrađenog kreativnog koncepta s osmišljenim sloganom, vizualima i ključnim porukama u sedam lokalnih zajednica u BiH: Mostar, Sarajevo, Tuzla, Modriča, Bijeljina, Banja Luka i Bihać.

Fondacija lokalne demokratije će ovu kampanju realizirati u saradnji s partnerskim organizacijama, članicama Sigurne mreže.

POSEBNI ZADACI

Od ponuđača se očekuje da realizira javnu kampanju na osnovu izrađenog kreativnog koncepta, čiji se sadržaj nalazi u tabeli ispod. Ova tabela će ujedno služiti ponuđačima za davanje finansijske ponude.

TABELA: Kampanja 1 (Ciljna grupa: Šira javnost)

KAMPANJA 1
Ciljna grupa: Šira javnost 
Aktivnost Kanal komunikacije Tema Količina Budžet KM po stavci
Tematske priče – podcast Profili projekta: YouTube, Instagram, Facebook, LinkedIn, Twitter i objavljivanje promovidea kroz medijsku platformu

Nevidljive žrtve i zločini s “tamnim statistikama”; kako strah i stigma u bh. društvu sprečavaju prijavljivanje seksualnog nasilja.

Sagovornici: psiholog/psihijatar, pravnik specijaliziran za prava žena, predstavnik nevladine organizacije (predstavnici FLD, žrtva seksualnog nasilja (anonimno ili otvoreno)

6
Produkcija video i foto sadržaja radionice za medije Profili projekta: YouTube, Instagram, Facebook, LinkedIn, Twitter i objavljivanje videa kroz medijsku platformu

Seksualno nasilje i mediji, kako poboljšati znanje o osjetljivom izvještavanju.

2
TV i radijska gostovanja TV i radio

Seksualno nasilje u BiH

4
Online kampanja Društvene mreže – 12 postova
Google oglasi

Podizanje svijesti i edukacija. Budžet je predviđen za oglašavanje postova na društvenim mrežama i na Google kampanju. Ovo je naznačeno za period od 4 mjeseca.

12
Radijski džingl Radioemitiranje radijskog džingla do 20´´ na radiostanicama 15 dana u terminima 7–19 h na 7 radiostanica

Kreiranje jednog radijskog džingla s ciljem podizanja svijesti o seksualnom nasilju i prijavljivanju nasilja

7
OOH kampanja Bilbordi/city light/plakati (digi i print), zakup po 2 sedmice na 7 lokacija

KV i poruke kampanje + QR kod koji navodi na web-stranicu

7
Video o seksualnom nasilju Profili projekta: YouTube, Instagram, Facebook, LinkedIn, Twitter i objavljivanje videa kroz medijsku platformu

Video kojim će se najaviti kampanja i opća javnost upoznati s pojmom seksualnog nasilja. Produkcija i postprodukcija videa.

2
Izložba fotografija, slika ili plakata Izložbeni prostor u Sarajevu

Saradnja s lokalnim fakultetom za primijenjene umjetnosti u cilju podizanja svijesti i edukacije o nasilju nad ženama. Završni radovi bit će dio izložbi koje oplemenjuju kampanju.

Lokalni i regionalni umjetnici imaju priliku da doprinesu širenju važnosti ove tematike kroz izlaganje svojih radova.

1
Izvještaj o kampanji

Dostaviti Fondaciji lokalne demokratije izvještaj o rezultatima kampanje u roku od 20 dana od njenog završetka.

1

Uslovi za prijavljivanje (kvalifikacije, stručna znanja)

Na javni poziv mogu se prijaviti agencije/firme registrirane u Bosni i Hercegovini za obavljanje djelatnosti koja je predmet javne nabavke.

Potrebna oprema, vještine i iskustvo ponuđača:

·         Dokazana sposobnost u implementaciji uspješnih medijskih kampanja

·         Posjedovanje profesionalne filmske opreme za snimanje i postprodukciju

·         Neograničen pristup studiju za audio i video snimanje s opremom

·         Kreativni tim koji čine profesionalci sa završenim formalnim obrazovanjem u struci kreativnih industrija, koji može realizirati predloženi sadržaj kampanje, od kojih najmanje pet imaju ugovor o radu 

·         Dokazano iskustvo članova kreativnog tima na realizaciji javnih kampanja, promotivnih filmova, kampanja na društvenim mrežama, eventualno na realizaciji podcasta.

·         Mogućnost izrade korekcija u roku 12–24 sata

 

Sadržaj ponude

Ponuda za pružanje usluga provođenja javne kampanje treba da sadrži dva dijela – tehnički i finansijski dio ponude u razdvojenim zapečaćenim kovertama, s vidno naglašenim nazivima: Tehnička ponuda i Finansijska ponuda.

Tehnički dio ponude treba da sadrži:

·         Naziv i tačnu adresu ponuđača i kontakt detalje

·         Ovjerenu kopiju rješenja o upisu u sudski registar sa svim prilozima kojima se dokazuje da je ponuđač registriran za obavljanje djelatnosti koja je predmet nadmetanja

·         Dokaz o stalnom zakupu studija za audiosnimanje (ugovor )

·         Dokaz o stalnom zakupu studija za videosnimanje s opremom (ugovor)

·         Dokaz o realiziranim kampanjama s potvrdama klijenata o uspješno izvršenim ugovorima u posljednje dvije godine

·         Dokaz o posjedovanju profesionalne filmske opreme za snimanje i postprodukciju (izjava odgovornog lica)

·         Spisak odgovornih osoba/članova kreativnog tima za realizaciju kampanja koji se odnose na gender senzitivne teme s biografijama i referencama (minimalno tri osobe sa iskustvom dužim od 10 godina)

Finansijski dio ponude treba da sadrži:

Prijedlog budžeta za realizaciju javne kampanje razložen na stavke prema predloženom sadržaju i ukupan iznos ponude.

Predviđena maksimalna vrijednost ponude iznosi 34.500,00 KM s uključenim PDV-om.

Način apliciranja

Ponude treba dostaviti u zapečaćenoj koverti u kojoj su razdvojene tehnička i finansijska ponuda, s naznačenim nazivom i kontaktima ponuđača i naznakom: “PONUDA ZA PRUŽANJE USLUGE – REALIZACIJA JAVNE KAMPANJE”, na adresu Fondacije lokalne demokratije, Radićeva 11, 71000 Sarajevo, najkasnije do 16. oktobra 2024. godine.

Dodatne informacije mogu se dobiti putem maila info@fld.ba ili telefona +387 33 236 899.

Postupak izbora

Ocjenu pristiglih prijava vršit će komisija imenovana u tu svrhu.

Kriteriji za izbor najpovoljnijeg ponuđača su:

·         Kreativni tim (kvalifikacije i reference ključnog osoblja), 40% ocjene

·         Neograničen pristup studiju za audio i video snimanje s profesionalnom opremom, 30% ocjene

·         Dokazano iskustvo i kvalifikacije ponuđača u posljednje dvije godine, 10% ocjene

·         Finansijska ponuda usluga, 20% ocjene

Obavijest o izboru ponuđača bit će dostavljena u roku od 3 (tri) dana od završetka konkursa.

 

FONDACIJA LOKALNE DEMOKRATIJE

Radićeva 11, 71000 Sarajevo

Tel/fax: + 387 33 236 899

E-mail: tubsasa@bih.net.ba

Kontakt osoba: Amra Hadžić



Sigurna kuća

Prijavite nasilje nadležnoj policiji, centru za socijalni rad ili nas pozovite na broj:

033 222 000

Opširnije

SOS telefon

Imate pravo potražiti pomoć i dobiti podršku drugih. Mi vas razumijemo, možemo i hoćemo vam pomoći. Ostati anonimni i pozovite nas.

033 222 000 (KS), 1265 (FBiH)

Opširnije

Centar za žene

NISI KRIVA! NISI SAMA! IZLAZ POSTOJI! Besplatna pravna pomoć, besplatna psihološka i socijalno-ekonomsku podrška

033 570 560 / 570 561

Opširnije

Edukativni kutak
za mlade

Mjesto znanja, podrške i sigurnosti za mlade

033 570 560

Opširnije