O projektu
Fondacija lokalne demokratije Sarajevo u partnerstvu s Udruženjem građana “Budućnost” Modriča realizira projekat “POBOLJŠANJE PRISTUPA USLUGAMA ZA SVE ŽENE I DJEVOJKE – ŽRTVE NASILJA U PORODICI U BOSNI I HERCEGOVINI”, a u ime Sigurne mreže. Projekat se realizira uz finansijsku podršku UN WOMEN u Bosni i Hercegovini, u okviru regionalnog projekta “Sprovođenje normi, mijenjanje stavova” kojeg finansira Evropska unija.
Glavni cilj projekta je da doprinese stvaranju adekvatnog zakonodavnog i političkog okvira u skladu s međunarodnim standardima o eliminaciji nasilja nad ženama i svih oblika diskriminacije.
Projekat Sigurne mreže ima za cilj pregledati postojeće zakone i politike sa fokusom na pružanje usluga žrtvama nasilja u porodici i razviti i ponuditi adekvatna zakonodavna rješenja na entiteskim nivoima u skladu sa međunarodnim standardima ljudskih prava, uključujući CEDAW i Istanbulsku konvenciju.
Nakon ratifikacije Konvenciju Vijeća Evrope o prevenciji i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici - Istanbulsku konvenciju, pojavljuje se potreba za uspostavljanjem i razvojem novih standarda za zaštitu žena od svih oblika nasilja u skladu sa međunarodnim standardima.
Država Bosna i Hercegovina je unaprijedila zakonodavstvo, ali još uvijek je su potrebne zanačajne zakonodavne reforme .Žene i djevojčice u BiH nemaju jednak pristup uslugama iz sistema zaštite u zavisnosti od njihovog socio-ekonomskog statusa ili mjesta iz kojeg dolaze. Zbog toga je važno da nadležne institucije i organizacije civilnog društva zajednički djeluju s ciljem omogućavanja jednakog pristupa pravima i uslugama za sve žrtve nasilja.
Kako bi pristupili izradi prijedloga adekvatnih zakonskih rješenja na entiteskim nivoima ,Sigurna mreža je izradila dva važna dokumenta:
- “Pregled postojećih analiza nivoa pravnog i političkog usklađivanja domaćeg zakonodavstva i politika sa međunarodnim standardima sa identifikovanim nedostatcima i izrađenim preporukama za usklađivanje sa Istanbulskom konvencijom“
- „Politika Sigurne mreže o pružanju održivih usluga žrtvama rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici u skladu sa Istanbulskom konvencijom“.
Na osnovu dobivenih nalaza,Sigurna mreža namjerava pristupiti izradi novih prijedloga Zakona o zaštiti od nasilja u porodici u FBiH i Republici Srpskoj.
Radnu grupu za izradu prijedloga zakonskog rješenja Zakona o zaštiti od nasilja u porodici u Federaciji BiH bi trebali sačinjavati predstavnice/ci :Ministarstva rada i socijalne politike FBiH ,Ministarstva pravde FBiH ,Ministarstva finansija FBiH , Gender centra FBiH, Agencije za ravnopravnost spolova BiH, 5 nevladinih organizacija ,članica Sigurne mreže koje vode 5 sigurnih kuća u FBIH te 2 neovisna ekperta.
Radnu grupu za izradu prijedloga zakonskog rješenja Zakona o zaštiti od nasilja u porodici u Repblici Srpskoj trebalobi sačinjavati predstavnice/ci :Ministarstva porodice ,omladine i sporta, Ministartva finansija,Ministartva lokalne samouprave,Gender centar RS-a , 3 nevladine organizacije ,članica Sigurne mreže koje vode 3 sigurne kuće u RS-u te 2 neovisna ekperta.
Opis posla/Zadaci i odgovornosti
S ciljem izrade prijedloga zakonskih rješenja u oblasti pružanja usluga žrtvama nasilja u porodici u BiH u skladu s Istanbulskom konvencijom, a koje će Sigurna mreža ponuditi relevantnim institucijama sistema, Fondacija lokalne demokratije raspisuje poziv za odabir konsultanata za izradu prijedloga ova dva dokumenta.
Na osnovu predhodno urađenih Analize i Politike Sigurne mreže ,uočenih nedostata i izrađenih preporuka ,potrebno je izradititi dva dokumenta -prijedloga dva nova Zakona o zaštiti od nasilja u porodici u Federaciji BIH i RTS-u , u cilju ispunjavanja standarda propisanih Istanbulskom konvencijom.
Članovi koje imenuju ministartva ne podliježu prijavi na javni poziv.
Uslovi za prijavljivanje/kvalifikacije, stručna znanja/
Broj osoba koje se angažiraju je osam (8) konsultantica/nata iz 8 članica Upravnog odbora Sigurne mreže ,2 neovisna experta iz Fedracije BiH i dva neovisna experta iz Republike Srpske
- Visoka stručna sprema
- Poznavanje domaćeg i međunarodnog pravnog i institucionalnog okvira u oblasti rodno zasnovanog nasilja, s akcentom na odlično poznavanje Konvencije Vijeća Evrope o sprečavanju i suzbijanju nasilja prema ženama i nasilja u porodici (Istanbulske konvencije)
- Iskustvo u izradi analiza javnih politika i zakonskih akata u oblasti rodno zasnovanog nasilja (navesti kao reference minimalno tri objavljena analitička i istraživačka rada, priložiti jedan rad u štampanom primjerku)
- Spremnost na timski rad i saradnju sa svim akterima
- Prijedlog cijene usluge
Za obavljanje poslova iz javnog poziva mogu se prijaviti isključivo fizička lica koja imaju propisane kvalifikacije i stručna znanja iz 8 organizacija članica Upravnog odbora Sigurne mreže te neovisni experti , uz obavezno dostavljanje CV-ja s posebnim naglaskom na kvalifikacije i reference koje odgovaraju uslovima javnog poziva.
Način apliciranja
Prijave se mogu dostaviti u elektronskoj verziji najkasnije do 28. decembra 2018. na sljedeću mail adresu: tubsasa@bih.net.ba, ili poštom, na adresu Fondacije lokalne demokratije, Radićeva 11, 71000 Sarajevo.
Postupak izbora
Ocjenu pristiglih prijava vršit će komisija Sigurne mreže imenovana u tu svrhu.
Odluka o izboru konsultanata će biti dostavljena u roku od 3 dana od završetka konkursa.
I biće objavljena na web-stranici Sigurne mreže (http://www.sigurnamreza.ba).
Pravo na prigovor
Pravo prigovora na odluku o izboru konsultanta imaju svi prijavljeni u roku od 3 (tri) dana od dana objavljivanja navedene odluke.
Po isteku roka za prigovor potpisat će se ugovor sa izabranim konsultantima o međusobnim pravima i obavezama u izvršenju traženog posla.
FONDACIJA LOKALNE DEMOKRATIJE
Radićeva 11, 71000 Sarajevo
Tel/fax: + 387 33 236 899
E-mail: tubsasa@bih.net.ba
Kontakt osoba: Amra Hadžić