Država Bosna i Hercegovina ratifikovala Istanbusku konvenciju i u skladu sa Odredbom člana 25. preuzela obaveze podrške žrtvama seksualnog nasilja. Jačanje kapaciteta pružaoca usluga je značajna aktivnost na uspostavljanju institucionalnog sistema zaštite i podrške žrtvama seksualnog nasilja kroz saradnju institucija sistema i nevladinih organizacija
U oviru projekta „OSNAŽI JE - Jačanje odgovora na seksualno nasilje u Bosni i Hercegovini”, Fondacija lokalne demokratije u partnerstvu sa članicama Sigurne mreže i odabranim ekspertima je tokom mjeseca novembra 2024. godine u šest bh. gradova (Bijeljina, Bihać, Mostar, Banja Luka, Doboj i Tuzla ) realizovala treninge za službenike/ce policije i centara za socijalni rad s ciljem upoznavanja sa najboljim praksama u zaštiti žrtava seksualnog nasilja.
U skladu sa ranije razvijenim sektorskim modulima obuke u okviru programa „Pravo na život bez seksualnog nasilja“, polaznicima treninga su pružene sveobuhvatne informacije, teorijska znanja i praktični alati, uključujući studije slučaja i simulacije stvarnih situacija u slučajevima seksualnog nasilja. Tokom ovih interaktivnih treninga s praktičnim vježbama, više od 100 predstavnika centara za socijalni rad i policije unaprijedilo je svoja znanja i vještine za efikasno identifikovanje, međusektorsku suradnju i postupanje u slučajevima seksualnog nasilja u skladu sa međunarodnim standardima zaštite.
Država Bosna i Hercegovina ratifikovala Istanbusku konvenciju i u skladu sa Odredbom člana 25. preuzela obaveze podrške žrtvama seksualnog nasilja. Jačanje kapaciteta pružaoca usluga je značajna aktivnost na uspostavljanju institucionalnog sistema zaštite i podrške žrtvama seksualnog nasilja kroz saradnju institucija sistema i nevladinih organizacija.
Projekt „Osnaži je-Jačanje odgovara na seksluano nasilje u BiH“ implementira Fondacija lokalne demokratije u pratnerstvu sa Agencijom za ravnopravnost spolova BiH i Sigurnom mrežom. Projekt finansira The United Nations Trust Fund, a realizira se uz podršku UN Women u BiH.