Sporazum je potpisan u cilju efikasne implementacije Zakona o ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini, ratifikovane Konvencije Vijeća Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija) i usvojene Okvirne strategije za implementaciju Istanbulske Konvencije u BiH za period 2015 - 2018. godine.
Ratifikacijom se BiH se obavezala na preduzimanje zakonodavnih i drugih mjera kako bi osigurala pravni, institucionalni i organizacioni okvir za prevenciju nasilja nad ženama, zaštitu žrtava nasilja, te kažnjavanje počinilaca nasilja i sprečavanje ponavljanja nasilja.
Uspostavljena međusobna saradnja će se ogledati u koordinaciji svih navedenih mjera definiranim u Konvenciji. Potpisivanje Sporazuma predstavlja primjer dobre saradnje vladinog i nevladinog sekora u zajedničkom cilju eliminacije nasilja nad ženama.
Sporazum su u ime Mreže potpisale 9 članica Upravnog odbora Sigurne mreže, koju ukupno čine 22 nevladine organizacije sa teritorije BiH koje se direktno bave prevencijom, zaštitom i borbom protiv nasilja u porodici, a u sklopu čijeg rada djeluju i sigurne kuće.
Izvršna direktorica Fondacije lokalne demokratije Jasmina Mujezinović je istakla da nevladine organizacije mogu da budu ravnopravan partner i da učestvuju u donošenju važnih odluka i normativa kao i da Sigurna mreža predstavlja snagu nevladinih organizacija.
Direktorica organizacije „Budućnost“ iz Modriče Gordana Vidović je, u ime Sigurne mreže, istaknula sporazum predstavlja tek jedan inicijalni korak, a u narednom periodu kada će se razviti i akcioni plan djelovanja.
U ime Agencije za ravnopravnost spolova BiH Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH potpisnica sporazuma direktorica, Samra Filipović- Hadžiabdić, je kazala da potpisivanje ovakvog sporazuma predstavlja primjer dobre prakse saradnje vladinog i nevladinog sektora u zajedničkom cilju eliminacije nasilja nad ženama i nasilja u porodici.