Novosti

U Sarajevu održan okrugli o saradnji Sigurne kuće i vjerskih zajednica: Nasilje nije dozvoljeno!

Učesnici okruglog stola su tokom diskusije iznijeli svoje prijedloge o uspostavljanju saradnje, te naveli konkretne primjere na kojima je moguće ostvariti saradnju, uz jasan stav da: NASILJE NIJE DOZVOLJENO, te da nijedna religija ne odobrava bilo kakvu vrstu nasilja

U organizaciji Fondacije lokalne demokratije, u Sarajevu je danas održan okrugli sto na temu saradnje između Sigurne kuće i vjerskih zajednica na lokalnom nivou s ciljem zaštite prava preživjelih seksualnog nasilja u ratu, ali i žrtava nasilja na osnovu spola općenito. Okruglom stolu prisustvovali su predstavnici Medžlisa Islamske zajednice iz Kantona Sarajevo: Ferid Ganić, Elma Avdić, Asmir Salihović, a ispred Rijaseta Islamske zajednice u BiH sastanku je prisustvovala Safija Malkić. Ispred Jevrejske opštine Sarajevo okruglom stolu su prisustvovale Elma Softić-Kaunitz i Rahela Džidić, te Stefan Terzić i Ajša Kasumović-Mahmutović ispred Međureligijskog vijeća BiH.

Bila je ovo odlična prilika za razmjenu mišljenja i iskustava predstavnika vjerskih zajednica u njihovoj borbi protiv nasilja na osnovu spola, kao i preventivnom djelovanju i podizanju svijesti da se nasilje uopće ne desi.

Uvodnu riječ održala je Selma Begić, program menadžerica Fondacije lokalne demokratije, istakavši važnost saradnje i razmjene iskustava između Fondacije i vjerskih zajednica u Kantonu Sarajevo. Selma je naglasila povezanost i dugoročnu saradnju Fondacije i Sigurne kuće sa svim institucijama u Kantonu Sarajevo, nadajući se da saradnja s vjerskim institucijama neće prestati završetkom projekta, nego da će se nastaviti i poslije.

O borbi protiv nasilja na osnovu spola, te sistemskom rješenju ovog problema, situaciji na terenu i pružanju pomoći žrtvama nasilja, govorila je Mubera Hodžić-Lemeš, menadžerica Sigurne kuće u Sarajevu.

Predstavnici Rijaseta Islamske zajednice u BiH, kao i Medžlisa Islamske zajednice u Kantonu Sarajevo kazali su kao su 2015. godine formirali Odjel za brak i porodicu kako u Sarajevu, tako i u drugim bh. gradovima, te da je fokus njihovog djelovanja afirmacija porodičnih vrijednosti, ali i prevencija nasilja na osnovu spola, te da je saradnja s Fondacijom lokalne demokratije i Sigurnom kućom neophodna u pružanju pomoći žrtvama, ali u podizanju svijesti o ovoj problematici.

Praksa i iskustva iz Jevrejske zajednice u Kantonu Sarajevo kažu da oni nisu imali slučajeva prijave nasilja na osnovu spola, ali da je o ovoj temi veoma važno govoriti, te da su spremni za svaki vid saradnje kojim se nasilje može spriječiti.

U nevladinoj organizaciji Međureligijsko vijeće BiH bavili su se ovim pitanjem, te su objavili Priručnik za vjerske službenike za rad sa žrtvama silovanja u ratu. Iskazali su spremnost da daju svoj doprinos u zaštiti prava žrtava nasilja.

Učesnici okruglog stola su tokom diskusije iznijeli svoje prijedloge o uspostavljanju saradnje, te naveli konkretne primjere na kojima je moguće ostvariti saradnju, uz jasan stav da: NASILJE NIJE DOZVOLJENO, te da nijedna religija ne odobrava bilo kakvu vrstu nasilja. Okrugli sto zaključen je dogovorom o skorom potpisivanju protokola o saradnji između vjerskih zajednica u Kantonu Sarajevo i Fondacije lokalne demokratije.

Okrugli sto održan je u okviru projekta: „Sigurni zajedno: Uspostavljanje netradicionalnih partnerstava na lokalnom nivou između sigurnih kuća i vjerskih zajednica u BiH radi unapređenja prava preživjelih seksualnog nasilja u ratu“, kojeg finansira Britanska ambasada u BiH.

 



Sigurna kuća

Prijavite nasilje nadležnoj policiji, centru za socijalni rad ili nas pozovite na broj:

033 222 000

Opširnije

SOS telefon

Imate pravo potražiti pomoć i dobiti podršku drugih. Mi vas razumijemo, možemo i hoćemo vam pomoći. Ostati anonimni i pozovite nas.

033 222 000 (KS), 1265 (FBiH)

Opširnije

Centar za žene

NISI KRIVA! NISI SAMA! IZLAZ POSTOJI! Besplatna pravna pomoć, besplatna psihološka i socijalno-ekonomsku podrška

033 570 560 / 570 561

Opširnije

Edukativni kutak
za mlade

Mjesto znanja, podrške i sigurnosti za mlade

033 570 560

Opširnije