„Mali ženski kutak“ dio je projekta „Ustani: za veću socijalnu zaštitu“, koji već petu godinu zaredom implementira Fondacija lokalne demokratije iz Sarajeva, uz finansijsku podršku AMICA e.V, Freiburg i Federalnog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Savezne Republike Njemačke (BMZ). Jedan od ciljeva ovog projekta je osnaživanje žena, žrtava rata, da postanu aktivne članice lokalnih zajednica
U selu „Here“, smještenom u općini Prozor-Rama, ovih dana odvijale su se užurbane pripreme za otvaranje „Malog ženskog kutka“, mjesta koje će u budućnosti okupljati sve žene iz ovog, ali i obližnjih sela: Šćipe i Kute, kako bi zajedničkim radom, idejama i djelovanjem unaprijedile život svoje zajednice, ali i podsjetile na važnost uvezivanja žena, koje su, u malim mjestima poput ovih, najčešće, stubovi cijele porodice.
„Mali ženski kutak“ dio je projekta „Ustani: za veću socijalnu zaštitu“, kojeg već petu godinu zaredom implementira Fondacija lokalne demokratije iz Sarajeva, uz finansijsku podršku AMICA e.V, Freiburg i Federalnog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Savezne Republike Njemačke (BMZ). U sklopu ovog projekta do sada su realizirane brojne aktivnosti, a jedan od njegovih ciljeva jeste osnaživanje žena, žrtava rata, da postanu aktivne članice lokalnih zajednica.
Žene iz ovih sela, koje su tokom rata 1992.-1995., ostale doslovno bez svega, te su iz temelja morale graditi svoje domove, ali i porodice i društvene odnose, nisu imale zajednički prostor u kojem bi provodile vrijeme, te dijelile sve sretne, ali i tužne trenutke. Do sada su se okupljale u razlitičim privatnim kućama, te im je nedostajalo mjesto u koje bi mogle doći sve zajedno i provesti vremena koliko god da im je potrebno. Izgradnja i otvaranje objekta kao što je „Mali ženski kutak“ je, kažu, najsretniji događaj u njihovim životima, jer su konačno dobile mjesto na kojem će se moći okupljati, družiti, raditi, učiti, osnaživati i uvezivati sa ženama iz drugih sela,ali i drugih gradova u BiH, a sve s ciljem jačeg i boljeg djelovanja, ekonomske nezavisnosti i pomirenja. Otvorenju kutka prisustvovalo je više od 20 žena iz ova tri sela, dobne starosti od 35 do 70 godina. Svoje impresije rado su podijelile i s nama.
- Drago mi je što smo došle u ovako velikom broju i želim se zahvaliti svima koji su učetvovali u stvaranju i otvaranju ovog našeg prostora. Ovo je objekat zlata vrijedan. Dobili smo nešto neprocjenjivo i od velike važnosti za naše žene, koje vrijedno rade na proizvodnji svih domaćih proizvoda i izradi različitih bh. tradicionalnih i unikatnih predmeta, ali nerijetko, izdržavaju cijelu porodicu. Ovdje ćemo se moći dogovarati o svim budućim saradnjama kao što su naše pripreme i odlasci na sajmove, o jedinstvenom predstavljanju na tržištu ili saradnji i uvezivanju sa ženama iz obližnjih katoličkih sela. Želim da u zdravlju i sreći ovaj prostor zajedno koristimo još godinama i dijelimo ga sa ženama iz svih okolnih mjesta – kazala je Edina, a riječima zahvale pridružila se i Zahida, te otkrila šta za nju znači „Mali ženski kutak“.
- Znam da će nam ovaj prostor podariti mnoge lijepe trenutke. Ovdje ću provoditi vrijeme sa svojim komšinicama i prijateljicama. Konačno imamo mjesto na kojem možemo izlagati naše rukotvorine i gdje možemo praviti domaće proizvode od organski uzgojenog voća i povrća. Samo zajedničkim radom možemo podstaći veće promjene i aplicirati za različite podsticaje na našoj općini, kako bismo postale ekonomski nezavisne, ali i doprinijele razvoju i prosperitetu naše lokalne zajednice. Pozivam sve žene iz okolnih mjesta da nam se pridruže – poručila je Zahida.
Sreću zbog otvorenja „Malog ženskog kutka“ nije skrivala ni Vernesa, još jedna stanovnica sela Here.
- Želim se zahvaliti donatoru, koji je tokom posljednjih pet godina godina toliko toga učinio za nas i za našu djecu. Učinili su vidljivim i naša sela. Prije sam imala osjećaj da smo zaboravljene od svih. Danas znam da to više nije tako. Potrudile smo se da otvorenje prođe u najboljem redu. Svaka od nas dala je svoj doprinos i želim se zahvaliti svima na tome, a posebno donatoru i Sandri Takacs, bez kojih ovo ne bi bilo moguće – kazala je Vernesa.
Koordinatorica projekta „Ustani: za veću socijalnu zaštitu“ Lejla Šadić je, tokom prethodnih godina organizirala redovne radionice s ciljem educiranja i ekonomskog osnaživanja žena iz ovih mjesta. Nažalost, konkretan prostor u kojem su se ove radionice odvijale nije postojao, te će „Mali ženski kutak“ biti namijenjen i za ove aktivnosti. Lejla je na dan otvorenja kutka u njemu održala i prvu radionicu na temu „Osjećaj zajedništva i pripadnosti“, te je svaka od učesnica radionice iznijela i podijelila svoje mišljenje o važnosti njihovog zajedničkog djelovanja i zapisala kako se osjeća zbog ozvaničenja rada ovog objekta.
Otvorenje „Malog ženskog kutka“ samo je jedna od brojnih uspješno realiziranih aktivnosti u sklopu projekta „Ustani:za veću socijalnu zaštitu“. U sklopu projektnih aktivnosti poseban fokus stavljen je na najmlađu populaciju, kako bi im se unaprijedili životni uvjeti poput asfaltiranja puteva i organiziranja prevoza do škole i nazad i sl. A veliku radost u njihovim malim srcima donijelo je i otvorenje modernog dječijeg igrališta, smještenog uz sami Kutak, na kojem se mogu igrati djeca iz svih okolnih sela.