Novosti

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike nastavlja podržavati sigurne kuće u FBiH

Ugovore o sufinansiranju rada sigurnih kuća danas su potpisale predstavnice svih pet sigurnih kuća koje trenutno djeluju na teritoriji FBiH, a ukupna vrijednost ovogodišnjeg sufinansiranja iznosi 1.000.000 KM

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike i ove godine potpisalo je ugovore o sufinansiranju rada sigurnih kuća iz FBiH. Ugovore su potpisale predstavnice svih pet sigurnih kuća koje trenutno djeluju na teritoriji FBiH, a ukupna vrijednost ovogodišnjeg sufinansiranja iznosi 1.000.000 KM.

Ovom prilikom federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da je podrška sigurnim kućama više od finansijske obaveze. Naglasio je da je ova podrška temelj društvene i institucionalne borbe protiv porodičnog i rodnozasnovanog nasilja.

- Danas potpisujemo ugovore vrijedne milion maraka sa svih pet sigurnih kuća u Federaciji BiH. To je nastavak naše snažne opredijeljenosti borbi protiv porodičnog i rodnozasnovanog nasilja. U protekle dvije godine uložili smo 2,5 miliona KM za zbrinjavanje žena i djece, žrtava nasilja u porodici u ovim sigurnim kućama. To je kontinuitet naše politike nulte tolerancije na nasilje. Važno je naglasiti da ovdje ne govorimo samo o budžetima i programima. Govorimo o životima. O ženama i djeci koji su preživjeli nasilje, o djeci koja su rasla u strahu. I govorimo o našoj odgovornosti da im pružimo sigurnost, utočište i šansu da izađu iz tog kruga nasilja. Naša zadaća nije samo da reagujemo kada se nasilje desi, već da preventivno i sistemski gradimo ambijent u kojem je nasilje neprihvatljivo, i u kojem se svaki glas žene koja traži pomoć čuje, vidi i zaštiti – kazao je ministar Delić.

Ministar Delić je, pored finansijske podrške, najavio i donošenje pravilnika o minimalnim standardima za rad sigurnih kuća, koji je Ministarstvo pripremilo u saradnji sa svih pet sigurnih kuća. Pravilnik će uskoro biti upućen kantonima na mišljenje, nakon čega se očekuje i njegova primjena.

Predstavnice sigurnih kuća istakle su važnost dosljedne institucionalne podrške i pohvalile rad Ministarstva na unapređenju sistemskih rješenja.

 Menadžerica Sigurne kuće Sarajevo Mubera Hodžić Lemeš je ukazala i na rastući broj prijava nasilja, kao i važnost postojanja konkretnog odgovora.

- U Kantonu Sarajevo prošle godine zabilježen je porast prijava nasilja za 30 posto. To je rezultat podizanja svijesti, dostupnosti pomoći i povjerenja u sistem. Sigurna kuća jeste sigurnost. A da bismo mi mogli pružiti sigurnost, moramo imati sigurnost i podršku da svoju funkciju ostvarimo. Poruka za sve žene i djecu koji trpe nasilje je da u Federaciji BiH postoji izlaz. Postoji sistem. Niste same – rekla je Hodžić Lemeš.

Fondacija lokalne demokratije zahvaljuje se Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike na kontinuiranoj podršci radu Sigurne kuće u Sarajevu.  



Sigurna kuća

Prijavite nasilje nadležnoj policiji, centru za socijalni rad ili nas pozovite na broj:

033 222 000

Opširnije

SOS telefon

Imate pravo potražiti pomoć i dobiti podršku drugih. Mi vas razumijemo, možemo i hoćemo vam pomoći. Ostati anonimni i pozovite nas.

033 222 000 (KS), 1265 (FBiH)

Opširnije

Centar za žene

NISI KRIVA! NISI SAMA! IZLAZ POSTOJI! Besplatna pravna pomoć, besplatna psihološka i socijalno-ekonomsku podrška

033 570 560 / 570 561

Opširnije

Edukativni kutak
za mlade

Mjesto znanja, podrške i sigurnosti za mlade

033 570 560

Opširnije