“Socijalno poduzetništvo kao prilika za društveni i ekonomski razvoj“ bilo je tema finalne konferencije na kojoj su predstavljeni rezultati sprovođenja trogodišnjeg projekta “Doprinos organizacija civilnog društva razvoju socijalnog poduzetništva“
Više od 70 predstavnika organizacija civilnog društva, javnih institucija i organizacija, akademske zajednice i medija imali su priliku da čuju detalje o rezultatima projekta, ali i mogućnostima za dalji razvoj socijalnog preduzetništva na konferenciji koja je organizovana 14. marta 2022. godine u Bijeljini.
Na početku se prisutnima se obratio gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović, koji je istakao da svaka zajednica ima socijalne probleme koji predstavljaju manje ili veće izazove:
- Socijalno preduzetništvo je, ne samo jedan od najdjelotvornijih načina da se neki od društvenih problema riješe, nego i najdostojanstvenijih, jer uključuje ljude kojima je pomoć najpotrebnija i tako im vraća vjeru u sebe i svoje sposobnosti i mogućnosti, rekao je Petrović.
O rezultatima projekta “Socijalno poduzetništvo u BiH” govorile su Radmila Žigić, direktorica Fondacije “Lara” Bijeljina i Amra Hadžić, program menadžerica Fondacije lokalne demokratije Sarajevo.
Istakle su značajne rezultate u oblasti uspostave pravnog okvira za razvoj socijalnog poduzetništa, usvajanje Zakona o društvenom preduzetništvu u Republici Srpskoj i Zakoni o socijalnom preduzetništvu Brčko Distrikta, te kreiranje drafta Zakona o socijalnom poduzetništvu u Federaciji BiH. Ojačani su kapaciteti 27 socijalnih preduzeća, te registrovane dvije asocijacije socijalnih preduzeća, u Republici Srpskoj i FBiH, čija je uloga da vode dijalog sa vlastima kako bi zakoni bili provedeni. Podijeljena su 24 granta s ciljem podrška ekonomskoj održivosti socijalnih preduzeća i socijalnih zadruga. Time su sačuvana postojeća i otvorena nova radna mjesta za predstavnike marginalizovanih društvenih grupa.
Tokom prvog panela čija je tema bila ''Novi EU koncept socijalnog poduzetništva'' moderator Erol Mujanović predstavio je ''Prakse i iskustva razvoja socijalnog poduzetništva u Regionu''. Svoja uspješna iskustva vođenja socijalnih preduzeća su prisutnima prenijele ekspertice Sonja Vuković iz Hrvatske, Jelena Hrnjak iz Srbije i Marina Tucović iz Srbije.
Predstavnici resornih ministarstava govorili su tokom drugog panela čija su tema bile “Buduće institucionalne prakse BiH u razvoju socijalnog poduzetništva“.
O razvoju socijalnog preduzetništva govorili su Rajko Lajić iz Ministarstva privrede i preduzetništva RS, Zdravko Čerović iz Ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta FBiH i Stojanka Knežević iz Vlade Brčko Distrikta.
U posljednjem panelu „Podrška institucija razvoju socijalnog poduzetništva“ govorili su eksperti Borko Mihajlović i Stevo Pucar. Pored njih, obratilii su se i Borislav Đurić iz Unije društvenih preduzeća Republike Srpske i Nadira Škaljić iz Saveza socijalnih preduzeća u Federaciji BiH.
Učesnici su pogledali i video prezentacije u kojima su se predstavila socijalna preduzeća koja su učestvovala u projektu.
Konferencija je održana u okviru projekta “Doprinos organizacija civilnog društva razvoju socijalnog preduzetništva”, čiju realizaciju finansira Evropska unija, a koji realizuju fondacije “Fondacija lokalne demokratije” iz Sarajeva i “Lara” iz Bijeljine.